I denne artikkelserien bruker vi bookmakernes sannsynlighetsberegninger til å hjelpe oss i jakten på det perfekte fantasylaget. Ved å sammenligne og analysere tallene til et nøye utvalg av oddssettere, kan vi med stor nøyaktighet forutse hva som kommer til å skje i neste serierunde. Våre beregninger gir deg en kjempefordel mot dine fantasy-rivaler, og det er bevist at denne metoden kan øke gjennomsnittscoren din med opptil 25 poeng. 

For hver runde vil vi bruke vår analyse til å ta ut en perfekt fantasystall på 15 spillere som vi vil bruke i Fantasybets ukentlige gratisturnering. Denne turbo-fantasyen varer bare en runde, så du gjør på mange måter unna en sesong på en helg! Vi vil også bruke dette laget som inspirasjon til vårt Eliteserien Fantasy-lag.

💵 Vinn penger med fantasylaget ditt i helga! 💵 

⚽ Delta i Fantasybets gratisturnering nå!⚽

Vi setter opp laget vårt med utgangspunkt i noen regler. Disse er som følger:

  1. Laguttaket vårt følger vanlige Eliteserien Fantasy- regler (ikke mer enn 3 spillere fra hvert lag, 100m budsjett, 2 målvakter, 5 forsvarsspillere, 5 midtbanespillere, 3 angripere).
  2. Kapteinen vår vil alltid være den offensive spilleren som har størst matematisk sannsynlighet for å score mål i den aktuelle runden. Visekapteinen vår vil alltid være den defensive spilleren med høyst matematisk sjanse for å holde nullen (Clean Sheet).
  3. I forsvar velger vi ut en spiller fra hvert av de 5 lagene som har størst sannsynlighet for Clean Sheet.
  4. Vi spiller alltid i en 3-4-3 formasjon.
  5. Vi velger aldri spillere som har under 75% sannsynlighet for å starte.
  6. Når to spillere har samme odds for å score eller å holde nullen, vil vi alltid velge den billigste spilleren slik at vi på den måten har mer penger tilgjengelig til resten av laget.

Tradisjon tro skal vi undersøke hvordan våre utvalgte gjorde det i forrige runde før vi går videre til analysen av helgas runde i Eliteserien…

Runde 20 ble en skuffende affære for Oddsassistentens fantasylag. Alle våre offensive spillere skjøt med løskrutt, men vi traff igjen godt med de defensive spillerne. Vi endte til slutt opp 2 poeng under gjennomsnittscoren i Eliteserien Fantasy, så vi er heldigvis ikke veldig langt unna når vi først bommer. Vi noterer oss videre at det å velge kaptein fortsatt er en avansert idrett…

Forsvarsspill i verdensklasse reddet stumpene i runde 20.

Med det legger vi fortiden bak oss og vender hele blikket mot en etterlengtet runde i Eliteserien.

DEFENSIVE ODDS

LAG Clean Sheet (CS) Odds Sannsynlighet for CS
Brann 2.23 44,8%
Molde 2.63 38,0%
Sandefjord 2.9 34,5%
Kristiansund 3.1 32,3%
Rosenborg 3.2 31,3%
Vålerenga 3.3 30,3%
Ålesund 3.65 27,4%
Haugesund 3.75 26,7%
Sarpsborg 08 3.85 26,0%
Tromsø 4.1 24,4%
Viking 4.4 22,7%
Lillestrøm 4.7 21,3%
Strømsgodset 4.8 20,8%
Stabæk 5.3 18,9%
Odd 5.4 18,5%
Sogndal 6.5 15,4%

SK Brann er denne rundens desidert største favoritt til å holde buret rent. Det betyr at førstemann ut i vår forsvarsrekke blir en spiller fra bergenslaget. Og skal man velge EN forsvarsspiller fra de røde, blir det selvfølgelig Rolantsson– som tilbyr masse ekstra verdi som ute-av-posisjon forsvarsspiller. Kantspilleren kommer i tillegg hjem fra landslagspausen med masse selvtillit, etter at han scoret og ble matchvinner for Færøyene hjemme mot Andorra i VM-kvalliken.

Vi fyller opp backrekka med Remmer (MFK) og Olsen Solberg (SAN). Begge er spennende, da de i hovedsak blir brukt som vingbacker i 5-3-2 for sine respektive lag. Spesielt Olsen Solberg har imponert med sine  2 mål og 4 assists. Dette er ikke tilfeldig. Dødballspesialisten har 8. flest nøkkelpasninger pr. kamp i Eliteserien. Imponerende av en forsvarsspiller!

Vår bakerste mann blir McDermot (KBK). Selv om det finnes noen huller i skroget på nordmøres flaggskip, er de jevnt over solide hjemme. Amerikaneren gis derfor gode muligheter til å holde nullen hjemme mot Viking.

De siste plassene der bak gir vi til Jonsson (SAN), Melgalvis (LSK) og Skjelvik (RBK). Disse velges med bakgrunn i både pris og sannsynlighet for clean sheet.

MÅLSCORERODDS

Spiller Målscorer Odds Sannsynlighet for scoring
Mos (AFK) 2.4 41,7%
Orlov (SKB) 2.5 40,0%
Sigurdarson (MFK) 2.5 40,0%
Bendtner (RBK) 2.6 38,5%
Ohi (STB) 2.9 34,5%
Brustad (MFK) 2.9 34,5%
Adegbenro (VIK) 2.9 34,5%
Jevtovic (RBK) 2.9 34,5%
Kastrati (SAN) 3 33,3%
Papazoglou (AFK) 3 33,3%
Mortensen (S08) 3 33,3%
Stokke (KBK) 3.1 32,3%
Gykjær (FKH) 3.3 30,3%
Bamba (KBK) 3.3 30,3%
Pedersen (SIF) 3.3 30,3%
Tagbajumi (LSK) 3.4 29,4%
Knudtzon (LSK) 3.4 29,4%
Rolantsson (SKB) 3.5 28,6%
Johansen (VIF) 3.5 28,6%
Abdi (FKH) 3.5 28,6%
Bakenga (TIL) 3.5 28,6%
Gyasi (AFK) 3.6 27,7%
Morer (SAN) 3.6 27,7%
Grossmuller (SAN) 3.6 27,7%
Lehne Olsen (TIL) 3.6 27,7%
Udoji (LSK) 3.6 27,7%
Høiland (VIK) 3.7 27,0%
Andersen (SIF) 3.7 27,0%
Lindberg (S08) 3.9 25,6%
Occean (ODD) 3.9 25,6%
Brochmann (STB) 4 25,0%
Diatta (S08) 4 25,0%
Jradi (SIF) 4 25,0%
Ramsland (SOG) 4.2 23,8%
Riski (ODD) 4.2 23,8%
Kassi (STB) 4.3 23,3%
Haugen (SKB) 4.4 22,7%
Sigurdarson (TIL) 4.7 21,3%
Koomson (SOG) 4.8 20,8%
Bytyqi (VIK) 4.9 20,4%
F. Holm (VIF) 5 20,0%
Rashani (ODD) 5.3 18,9%
Schultze (SOG) 5.6 17,9%
Matthew (LSK) 6.6 15,2%

I følge bookmakerne er det mange spisser som ligger an til å score denne runden, og det er jevnt over tett i tippen. Det er derfor bare med knappest mulig margin at Mos (AFK) sniker seg til kapteinsbindet for vårt drømmelag. Oslogutten er en god, gammeldags målsnik. Han kommer seg f.eks., i gjennomsnitt, til 1.8 skudd innenfor 16-meteren pr. kamp.  Men uten noe større fysikk å spille på er han ofte avhengig av en god partner på topp. Dette hadde han i Weldvijk, og kanskje har han fått det på ny i Papazoglou? Vi tror forholdene ligger godt til rette for en tap-in eller to til helga! 

Våre to første midtbanespillere trenger ingen introduksjon. Adegbenro (RBK) er Eliteseriens hotteste spiller for øyeblikket, mens Jevtovic (RBK) har bevist at han er en målfarlig mann for trønderne. Vi kommer dog med et lite varsku angående serberen, da det kan være en viss risiko for rotasjon.
Tredje mann ut heter ikke Knut, men Erling… Knudtzon (LSK) er nok høyere elsket av fantasymanagere når han blir benyttet som spiss, men i de siste kampene har hurtigtoget sett seg nødt til å spille tradisjonell kant. Bookmakerne lar seg ikke avskrekke, og gir han 29,4% for å score i runde 21. Han står oppført med 7 mål så langt og er faktisk på topp 3 for alle relevante underliggende statistikker i LSK. Vår siste startende midtbanespiller er en liten eksotisk kuriositet. Grossmüller (SAN) har sett overraskende skarp ut etter at han kom til Norge. Han har allerede rukket å score mål, og sist kamp fikk han tillit som straffeskytende midtspiss (bommet, skal sies..). Vi sier ja takk til litt uruguayansk tango i fantasylaget vårt💃🏼

Om noen av våre spillere i førsteelleveren ikke skulle starte til helga, stepper kranglefanten Gyasi (AFK) inn som første reserve.

Vårt lag for runde 21 ender dermed opp slik

Kan du gjøre det bedre enn oddsassistenten? Ta ut ditt beste lag til runde 21 og vinn pengepremier💰 Gratis å delta! 

Lykke til med fantasyrunden din!

Måtte oddsen være med deg🙏

N.B: vi beklager navnespøken vår midtveis i artikkelen. Vi ble rett og slett overivrig Klassiske overtenning fra vår side der altså…

KJEMP OM OVER 10 000 KRONER MED FANTASYLAGET DITT!

DELTA I VÅR FANTASYKONKURRANSE
Other posts we think you might like

Oddsassistenten Runde 22

Til og med den beste manager trenger en assistent! Sjekk ut hvilke spillere oddssetterne mener du må ha på ditt fantasylag i runde 22 av Eliteserien. Analyse av sannsynlighet for clean sheets og mål.

Read post

Oddsassistenten Runde 20

Til og med den beste manager trenger en assistent! Sjekk ut hvilke spillere oddssetterne mener du må ha på ditt fantasylag i runde 20 av Eliteserien. Analyse av sannsynlighet for clean sheets og mål.

Read post

Oddsassistenten Runde 19

Til og med den beste manager trenger en assistent! Sjekk ut hvilke spillere oddssetterne mener du må ha på ditt fantasylag i runde 19 av Eliteserien. Analyse av sannsynlighet for clean sheets og mål.

Read post